Zahradní architekt radí

Co bude obsahem rubriky "Poradna", o tom rozhodujete především vy, čtenáři. Náš zahradní architekt je k dispozici pro vaše dotazy z oblasti návrhů zahrad. Zahradní architektura nás baví!

Neváhejte a ptejte se - stačí vyplnit jednoduchý formulář

Pozn: Redakce si vyhrazuje právo nezveřejnit či stylisticky upravit kterýkoliv příspěvek. Odpovědi zpravidla zveřejňujeme do 3 dnů. Na zveřejnění budete upozorněni e-mailem.

Je vhodné okolo sakury ještě vysázet stejné trvalky co již máme v zahradě nebo strom raději nechat jako solitér?

Dobrý den, máme předzahrádku obdélníkového tvaru,kde na jedné kratší a jedné delší straně je osázená trvalkami (levandule,r ůže, denivky, trávy...)
Chci zasadit doprostřed trávníku okrasnou třešeň (sakuru). Prosím o radu, jestli je vhodné okolo sakury ještě vysázet opět stejné trvalky co již máme v zahradě nebo strom raději nechat jako solitér? Děkuji

Zahrada se spádem končící potokem

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Na konci zatravněné zahrady máme prudší spád dolů, který končí potokem. Nevíme si rady, jak ho zpevnit a zkrášlit. Zatím jsme do cca 1/3 shora v jedné linii osázeli tůjemi a habrem, aby se půda zpevnila a nepadala při deštích do potoka. Neporadili byste nám, co s takovou plochou, aby byla zpevněná, nebylo problematiké set a pak sekat trávník (pouze strunovkou a poté hráběmi posekanou trávu pracně vyhrabávat? Zatím je na tomto svahu mimo zmíněné keře tráva/plevel. VELICE DĚKUJI za tip!

Sháním kvalitní samozavlažovací květináč, jak dlouho si vámi nabízené květináče Vondom dokáží hospodařit s vodou?

Obvykle si květináče Vondom vydrží s vodou hospodařit 3 měsíce. Rostlinu je potřeba zalít vždy tehdy, kdy ukazatel vody v nádrži ukazuje na minimum.
Neplatí to na květináče nově osazené rostlinami.

Jako každý rok před Velikonocemi jsem i letos již ostříhal kytky, vyhrabal trávnik a seřízl živý plot a jiné keře. Teď se vrátila zima. Přežije to má zahrada?

Myslím, že letošní velikonoční sněhová kalamita překvapila řadu zahrádkářů, především na jižní Moravě. Zima se však naštěstí vrátila pouze v podobě silného sněžení, rostlinám tedy před případnými mrazíky poskytne ochranu napadaný sníh.

Dobrý den, rád bych si pořídil na terasu nějaké velké zahradní květináče. Můžete mi poradit, jaký materiál volit? Nemám na zimu možnost květináč uschovat.

K dispozici je dnes celá řada materiálů, zahradní květináče mohou být z keramiky, umělého kamene, ocelového pozinkovaného plechu, plastu či dřeva. Při výběru je však jednoznačně rozumné dávat pozor na jejich odolnost a mrazuvzdornost. Osobně bych ve vašem případě volila buď umělý kámen nebo polypropylen. Oba tyto materiály jsou stálé a nabízejí další žádoucí vlastnosti.

Někdo balí okrasné trávy na zimu do plachty, je to nutné? Myslela jsem, že trávy se nestříhají ani nezakrývají, protože vypadají dobře i v zimě. Nechci ale, aby mi zmrzly.

Trávy na zimu ničím obalovat nemusíte, nechte vyniknout jejich suchá květenství, až časně zjara je nakrátko sestřihněte. Kdyby se stříhaly již na podzim, mohla by do nich během zimy natéct voda a trávy by mohly buď vyhnít nebo vymrznout.

Do kdy a jakým způsobem je možné zasadit cibule tulipánů? Vykvetou už příští jaro?

Cibule tulipánů sázíme zpravidla od září do poloviny listopadu, a sice cca 10 cm hluboko. Dejte pozor na to, o jaký typ se jedná - botanické tulipány, k nimž patří například Kaufmanniana nebo Fosteriana, se mohou pěstovat na jednom místě více let, zatímco zahradní tulipány je nutné vždy po odkvětu vyrýt a v září znovu zasadit, ovšem na jiné místo. Pokud zasadíte kvalitní cibule, tulipány vám samozřejmě na jaře vykvetou.

Jakou kombinaci rostlin zvolit do velkého květináče, který bych chtěla umístit do okrasného levandulového záhonu? A je vhodné květináč osadit ještě letos?

Vhodnými rostlinami, které jsou působivé v kombinaci s levandulí a zároveň vhodné pro výsadbu do nádob, jsou suchomilné trvalky nebo polokeře, zajímavé jsou i růže.
Pokud je váza umístěna např. poblíž opěrné konstrukce, volila bych například narůžovělou popínavou růži ´New Dawn´ a modře kvetoucí plamének, např. Clematis ´President´,
které budou levandulový záhon barevně doplňovat.

Je nutné na zimu uklízet velké vázy osázené levandulemi? Bojím se, aby mi rostliny nezmrzly.

Mobilní nádoby se obvykle na zimu neuklízejí. Záleží však na jejich velikosti a umístění. Čím větší nádoba, tím větší šance, že rostliny v ní přes zimu přežijí. Doporučujeme levandule na podzim sestříhat (jako všechny trvalky před zimou), řádně zalít a zakrýt chvojím nebo dostatečnou vrstvou mulčovací kůry. Tím se riziko zmrznutí určitě sníží.