Keramické dlažby v exteriéru? Rozhodně ano!

Okrasné zahrady, to nejsou jen kvetoucí záhony, sytě zelené trávníky či dokonale zastřižené dřeviny. Důležitým a neopomenutelným prvkem jsou i chodníky a terasy, se kterými si lze doslova pohrát. Zvlášť když si jako pomocníka zvolíte keramické dlažby.

Keramická dlažba v dnešní době získává stále větší popularitu, a to především pro svou vysokou estetickou hodnotu, přičemž lze dosáhnout vzhledu konzervativního a nenápadného či výrazného až doslova vyzývavého. Vybírat je možno jak z tradičních stylů (terracotta), tak i z nových modelů věrně imitujících přírodní materiál - dřevo, pískovec či břidlici.

Významným argumentem pro keramické dlažby je rovněž celá řada vzájemně kombinovatelných formátů, což umožňuje různé variace skladby, ať již v závislosti na konkrétních podmínkách nebo podle invence stavebníka. V nabídce moderních výrobců je dnes možno kromě zaužívaných rozměrů nalézt i velkoformátové dlažby - až v rozměrech 60x160 - či drobné mozaiky. Keramické dlažby navíc často zahrnují i schodový program obsahující schodovky vyrobené z jednoho kusu (tzv. tažené či klinkerové dlažby), podstupnice a dekorativní prvky. Velmi oblíbené jsou i keramické parapety a dlažby pro ventilované fasády. Možnosti jsou téměř bez hranic.

Při výběru materiálu však dbejte na dva důležité prvky - keramické dlažby pro venkovní užití musí být prakticky vody nenasákavé (vybírejte jen materiály s hodnotou nižší než 0,5 %), aby byly odolné vůči vlivům mrazu, a svojí povrchovou úpravou musí dále být vysoce protiskluzné, což je v našich podmínkách rozhodující.

Inspirovat se můžete také v naší fotogalerii v sekci venkovní dlažba